עבור לתוכן

Etai Charit

חבר חטיבה
 • הודעות פעילות

  2,703
 • הצטרפות

 • ביקור לאחרון

 • Days Won

  41

כל דבר שפורסם על-ידי Etai Charit

 1. מתאים וראוי. כל הכבוד לשניכם, כיף לראות את שניכם מתקדמים
 2. לא הכל צריך להיות באחריות החטיבה. זה יכול להיות רעיוני ולא ברמת האחריות המעשית. אם כולם מחפשים יום או יומיים בשבוע בהם צפוי פיקוח (נגיד אחד בסופ"ש ואחד באמצ"ש), לא בהכרח הנהלת החטיבה חייבת לארגן פיקוח מלא. זה יכול רעיוני, שאם גם שלישי וגם רביעי פנויים לי ואני מתלבט מתי לעשות סידורים ומתי לשבת על הסימולטור, אם אני יודע שבימי שלישי רעיונית מתחברים בישראל, אולי אעדיף לטוס בסימולטור בשלישי. היום הפיזור הוא מוחלט. אין לי מושג מתי צפוי פיקוח, לא רעיונית (יום אונליין משותף) ולא מעשית (בוקינג של פקחים). אז אני אבחר שלישי, אתה רביעי. והנה התפספסנו, לי כטייס לא היה שופ פיקוח ולך כפקח לא היתה שום תנועה.
 3. טייס אוטומטי שעושה טעות, מסווג כטעות אנוש (תכנות, בעיות נפוצות, חלק מלהכיר את המטוס). אף אחד לא יגיד לך שהטייס האוטומטי עשה משהו בלתי צפוי, אבל זה קורה כל טיסה והטייס מתערב.
 4. הנהלת החטיבה עושה המון וזה נראה לעין, מוערך וכיף. אבל היה לי חשוב להגיד את הדברים בהודעה הקודמת ואחדד: כשאני רואה בוואצאפ שהתחבר עכשיו פיקוח, לי כטייס עם לו״ז יחסית מסורבל, זה לא עוזר הרבה. אני לא יכול לעזוב הכל ולהתחבר. מה כן: ערב לפני שאני עושה טיסה בסימולטור, אני מחליט האם לטוס, ואם כן קובע איזושהי מסגרת זמנים: מתי מתיישב, ממריא, נוחת, מסיים. אם אני יודע בוודאות שמתוכנן פיקוח (אירוע או בוקינג), כנראה שגם אתאים את הזמנים ו/או בחירת היעדים. בערב לפני אני יודע בקירוב טוב להגיד מאיפה לאיפה, מתי המראה ומתי נחיתה, והתכנון הזה בדרך כלל מתבצע (עבורי זה חלק מהאתגר, עמידה בזמנים). אבל התכניות לא ישתנו אם כשאני באוויר בטיסה של 6 שעות, או שאני סתם בבית ולא מתכנן לטוס, פתאום אראה שגישה נתב״ג התחבר. זה משהו ששווה שיהיה לי נגיש בערב לפני, או שזה לא ייכנס למערך השיקולים.
 5. אני מסכים, אבל אני רק טייס ולא פקח, אז אני מכיר רק את נקודת המבט של "מקבל השירות" ולא "נותן השירות". לדעתי יש הבדל מהותי באופן תכנון הזמנים בין טייסים לפקחים. בעוד שפקח יכול לגלות שיש לו שעה פנויה ולהתחבר, כטייס (שמשקיע), לעלות לרשת זה פרוייקט שלם: מהרגע שהתיישבתי על הסימולטור לתכנן את הטיסה ועד שהמטוס משייט על טייס אוטומטי, זה שעה וחצי. נחיתה זה תהליך גם כן של סביב השעה. אני משתדל להודיע מראש למשפחה בבית ולתאם איתם מתי אני "נעלם" לסימולטור ובונה את כל הטיסה ותכנון הזמנים סביב הלו"ז המשפחתי. הנקודה שלי היא שהרבה יותר קל לי כטייס, מהרגע שהחלטתי שביום מסויים אני טס בסימולטור, לעשות בוקינג ולדעת בקירוב די טוב מתי אגיע למרחב בן גוריון. זה מאוד לא ספונטני מבחינתי. בעוד שלראייתי, פקח יכול כן להיות ספונטני לפי כמות התנועה שהוא רואה ברשת. המסקנה שלי היא שחסרה מערכת בוקינג לטייסים שאכן מתפקדת ואכן כולם יודעים להשתמש בה ולהסתכל עליה בזמן. פקחים יכולים לראות שביום שישי בין 2-4 בצהריים יש הרבה נחיתות והמראות מתוכננות ולכן יתחברו בהתאם. אולי זה מה שיעזור, לפחות ברמתנו. גם ברמה הבינ"ל, טייסים זרים יוכלו להשתמש בזה על תקן "בקשת פיקוח", ובסבירות גבוהה שיקבלו מענה, במיוחד אם פקח רואה את מערכת הבוקינג, רואה שג'ון דו דיווח שהוא יטוס מאטלנטה לתל אביב ונחיתה משוערת בשעה X, אותו פקח יבדוק את הרשת ויראה שאכן ג'ון דו מחובר ובדרכו כמתוכנן.
 6. הדיון על הטכנולוגיה מעניין, ענייני ורלוונטי. בסוף, לשאלה אם להתחיל ללמוד את זה עכשיו: כשאני לפני כמה שנים חשבתי להתחיל לימודי טיסה ופשוט ללכת על זה, אף אחד לא הצליח לשכנע אותי לא ללכת על המקצוע הזה שאני כל כך אוהב, ואני מאוד שמח על העקשנות הזאת. אם את מישהו עד כדי כך קל לשכנע לוותר על המקצוע עוד לפני שאפילו התחיל - חבל להתחיל. זה משהו שצריך מאוד לרצות לאורך הרבה זמן כדי להצליח. אם בעוד 30 שנה אגלה שאין לי עבודה -אמצא משהו אחר. לא אהיה הראשון בעולם שעושה הסבה מקצועית. אני בטוח שעם כישורים טכניים, ניהוליים, קבלת החלטות וניהול סיכונים אוכל להסתדר על משהו. אולי. בעוד 30 שנה. המטוסים היום ומערכות הבקרה היום שקיימים בפועל בטיסות המסחריות הם ברמת אוטומציה גבוהה אך רמת אוטונומיה נמוכה. למיטב הבנתי העולם עוד לא קרוב להיות מוכן להטמעה של מערכות כאלה. אז להערכתי יש לי כמה שנים מאוד טובות של לחיות את החלום.
 7. לשאלה העכשיוית ותכנונית ל30 שנות תעסוקה: האם זה מקצוע שכדאי ללמוד? לדעתי כן. רק לקחת בחשבון את הסיכונים ואת המחויבות הטוטאלית לתהליך. זה לא כמו לעשות תואר באוניברסיטת תל אביב ואז להחליט שאתה מגיש קו"ח למשרה אחרת שלא קשורה לרוב הקורסים שלקחת.
 8. שלום חברים, הכל התחיל באיזו שהיית עבודה גנרית בה הייתי צריך איזה רעש לבן להרדם (כי היה הרבה רעש במלון). חיפשתי משהו שקשור לתעופה, אפילו איזו טיסת סימולטור ארוכה. גיליתי שאין ביוטיוב שום דבר דומה! הכל או סטרימרים שמנסים לבלבל את המוח כל הזמן בפני המאזינים או שאר צלילים וקולות מפריעים. אמרתי לעצמי - למה שלא אקליט את עצמי טס? על הדרך, אני מתדרך ומכין את המטוס עם איזשהו הסבר קל. עוזר לי בתחושה שמישהו יצפה בזה, בדומה למציאות בה אתה אף פעם לא עובד לבד ומישהו יראה את העבודה שלך ויהיה מעורב. כך בהכנות להמראה ובהמראה עצמה, מכבה מיקרופון לשיוט, מדליק אותו שוב לקראת נחיתה, תדריך, הנמכה וכו׳ עם מיקרופון. כמובן שאני משתדל כמה שיותר להצמד לנהלים מהמציאות, במגבלות הסימולטור. אל תצפו לגרפיקה מטורפת, מדובר בעיקר באופרציה. הערוץ באנגלית כדי לדבר לכמה שיותר אנשים, ועם זאת ממש לא מעניין אותי מספר הצפיות, תגובות, עוקבים וכד׳ - סתם חשבתי שיכול לעניין אנשים כאן, תוכן שמשחק על חווית טיסה מציאותית. בוידאו הזה אני טס מליאז׳ בלגיה לשיקגו אוהייר, המראה, נחיתה ו-ZFW ממש קרובים למגבלות כפי שניתן לראות בתדריך ובהכנות להמראה ולנחיתה. כמובן שבין כל הדברים שאני עושה נכון, אני גם טועה. חלק מהטעויות רשמתי לעצמי. מוזמנים להעלות כאן או שם את הטעויות האלה לדיון, אשמח לשמוע. וכמובן שאם יש לכם דברים לשימור/שיפור הוידאו עצמו - גם אשמח לשמוע. מקווה שתהנו. מי שזה לא בשבילו, זה ממש בסדר. שבת שלום!
 9. תודה על כל מה שעשית (ועדיין עושה) בשבילנו לאורך שנים רבות של אהבה לתחביב, למקצוע ולחטיבה.
 10. אתה צודק באופן עקרוני. מי שמחפש ללכת למקצוע הזה כדי להתעשר - טועה. אצלי זה כבר נהיה "עבודה". ואני נהנה (כמעט) מכל שנייה בה. ואני לא רואה את עצמי עושה שום דבר אחר. לכותב המקורי - המחסור בטייסים חוזר ובגדול. בחברה שלי כבר חסר לנו כוח אדם לקיץ, מתחילים לגייס בקצב גבוה. אם זה מה שאתה רוצה לעשות - לדעתי זה זמן טוב ללכת על זה. אבל רק אם אתה באמת רוצה לעשות את זה כי אתה אוהב את המקצוע, אחרת הכסף והזמן מחוץ לבית באמת לא שווים את זה. הכשרות יקחו איפשהו בין שנה וחצי לשנתיים וחצי, לפני עבודה ראשונה במה שלא תבחר. בהנחה שלא תתחיל ללמוד בחצי שנה הקרובה, בעוד שנתיים השוק יראה אחרת לגמרי, ולהערכתי יהיה שוב שוק של מחסור בטייסים וחיזור אחרי עובדים, כמו שנקטע עקב הקורונה.
 11. מה שרודוי אמר. בארה״ב אתה תלוי בוויזות למיניהן לעבודה ביום שאחרי הלימודים - זה מה שאתה צריך להסתכל עליו, לא הלימודים עצמם. מה ביה״ס נותן לך מהבחינה הזאת ואיך השוק נראה. גם ביה״ס עצמו, להדרכה מייד לאחר הלימודים, אבל לאחר כשנה עד שנה וחצי גם חברות תעופה. טרום קורונה היו חברות שהעסיקו זרים על אישורי עבודה זמניים, כרגע זה לא המצב. אני מניח שזה יחזור אבל הייתי במקומך מחכה לראות שמתחילים להעסיק זרים שוב, כרגע זה די סגור לאמריקאיים ובעלי גרין קארד (שכן מועסקים, החברות מגייסות שוב קנה מידה גדול). באירופה השוק די משותק לגמרי עדיין. באמת שאי אפשר לדעת. גם שם צריך אזרחות כדי לעבוד. בארץ אין מה לחפש עד שאין לך נסיון משמעותי כלשהו (כמה אלפי שעות טיסה). האם זה זמן טוב להתחיל ללמוד? לדעתי כן, אבל זה רק ניחוש ואי אפשר להסתמך על זה: עד שתגיע לביה״ס ותתחיל בלימודים - כחצי שנה. הלימודים עצמם כשנה עד שנה וחצי. עוד שנתיים השוק ייראה אחרת. אבל זה הימור.
 12. אין מגבלה לשמור נתיב קרקעי מסויים. אתה פונה במהירות שטובה לך (בהתאם לקונפיגורציה) ובלבד שהיא מתחת ל190 (אז אולי תצטרך למשל לדחות את קיפול השלב האחרון של המדפים, תלוי במשקל). פשוט ב600 רגל התחל פניה שמאלית ב25 מעלות הטיה עד שהנקודה ZEMER לפניך, כל עוד המהירות תישמר מתחת ל190 קשר אתה בעצם עונה על הדרישה לרדיוס של הדפית. אם היו רוצים רדיוס קטן יותר - היו דורשים מהירות איטית יותר. 25 מעלות הטיה ברוב המטוסים תהיה פניה בטוחה, בהנחה שאתה טס מעל המהירות המינימלית לאותה קונפיגורציה (maneuvering speed).
 13. זה נשמע הגיוני... איזה דה-אייסינג, איך עושים, מה קורה אחריו? יש עוד אבל זה באמת הכיוון.
 14. שלום חברים, להלן תמונה טרייה מהיום (יש גל חורפי רציני בצפון מזרח ארה"ב בימים האחרונים שעושה שמות בסקדיול שלי). ממריאים מפילדלפיה, להלן דיווחי מזג האוויר הקרובים. פרטו, נמקו והסבירו משמעויות שעולות לכם לראש ממנה. איך זה משפיע לי על כל תהליך העזיבה מהשדה?
 15. זיבו מעדכן גרסא פעם ביום-יומיים והוא מרשים מאוד. יש דברים ש-PMDG עושה יותר נאמן למציאות, אבל זיבו עושה עבודה מעולה ומה שהוא עולה על PMDG זה העברת החוויה הכללית ונוחות ההפעלה. אני נהנה ממנו מאוד. ממליץ לעקוב אחרי הקבוצה של זיבו בפייסבוק, ככה אני לפחות רואה כל פעם שיוצאת גרסא ומה התעדכן בה, ומחליט אם לעדכן בעצמי או לחכות לעדכון משמעותי יותר. כמו כן יש תכנה zibo Updater שמורידה עבורך את העדכונים העדכניים.
 16. שלום חברים, הערוץ הבא שייך לטייס איירבאס במציאות באחת מהחברות האמריקאיות, יש לו תוכן נהדר, משתמש בפרוסיג'רים אמיתיים ומציג תרחישים וטיסות מעניינות. בסרטון הבא הוא משחזר את מבחן הסימולטור של טייסים אמיתיים בסימולטור לכשירות, מאוד מזכיר מבחנים לכל מטוס או חברה אחרים שטייסים במציאות צריכים לעשות בארה"ב כל שנה. מחדשים כשירויות של החברה (המראה ונחיתה בראות נמוכה, RNP, וכד'), החלצויות מהזדקרות ומצבים מוזרים, פניות חדות, וכמובן כמה חירומים כמו אבדן מנוע, אש במנוע (שימו לב שאתה עשוי לקבל דחף אפילו ממנוע בוער, בניגוד למנוע שכשל), וכד'. מצאתי את התוכן הזה מאוד מעניין ומלמד וחשבתי שיעניין חברים אחרים כאן. תהנו!
 17. שלום חברים, בעקבות הרצאת הדיסקורד שהעברתי לאחרונה לגבי הוצאת טיסה במציאות ואיך אפשר ליישם את זה בסימולטור (או: מה המשמעויות של דברים מעבר ללתקתק כמו תוכי למחשב טיסה ולצאת), עלתה גם בקשה להעלות הקלטה לרשת לצפייה חוזרת. בפועל, לא הייתי מרוצה מההקלטה, ולכן הקלטתי סרטון חדש של טיסה אחרת. X-PLANE 11, זיבו מוד 737-800, סינריים חינמיים ונפלאים, מחובר לרשת ואטסים. משתמש בסימבריף לתכנון הטיסה ובטופקאט למשקל, איזון וביצועי המראה ונחיתה. יוצאים מהית'רו בשעות הערב בטיסה 314 (רציתי 318 אבל האו"ק היה תפוס ברשת). יש MEL אחד שצריך להתמודד איתו ורלוונטי בעיקר ליציאה. בשל אילוצי זמנים בבית התחלתי את הסרטון קצת באיחור, כ-50 דקות לסגירת דלתות. עוד הגדלתי לעשות ולהסביר מה אני עושה ועל מה אני מסתכל - כשאני לבד אני פשוט בודק צ'יק צ'ק מה שצריך ומתקדם הלאה. התוצאה היא איחור קל של כמה דקות מזמן היציאה המתוכנן. בפועל, השאיפה היא להיות שעה לפני סגירת דלתות כבר במטוס, אחרי תדריך ובדיקת ניירת, ולהתחיל לעבוד עם מינימום הסברים, ככה שיש יותר זמן לבלת"מים. אבל גם איחורים של צוות קורים, ולפעמים זה קורה בטיסות הדרכה של קצין ראשון טרי על הקו. בסרטון, כמו במציאות, ניסיתי להסביר על הגורמים השונים שמתכנסים בהוצאת טיסה לפועל, איך כולם עובדים ביחד, וניסיתי קצת לעשות את העבודה תוך כדי שהשתדלתי להסביר מה קורה בשלב הזה מבחינת שאר הגורמים המעורבים. הנה הסרטון, מזמין אתכם לשאול שאלות ולהעיר הערות כאן. ורק מזכיר שגם אני לא תמיד חף מטעויות. תהנו!
 18. בכיף! לצערי אני לא מרוצה מהסרטון שיצא, אצלם סרטון דומה בהזדמנות ואעלה לפורום סרטונים, כך שמי שפספס יקבל את אותו החומר.
 19. כל אלה הן שאלות מקצועיות, לדעתי תלויות ספציפית במדינה בה אתה טס/לומד, ומה שבטוח - בית הספר צריך לתת לך את התשובות לכל השאלות האלה, בגיבוי הפנייה לספר החוקים הרשמי כדי שתראה את הדברים בעיניים ולא רק תסמוך על משמע אזניים. רשיון של מדינה חברה ב-EASA צריך להספיק לטיסה בכל מקום אחר. לגבי R/T אני באמת לא יודע, לתחושתי זה תלוי מדינה ספציפית. אבל אל תקפוץ מעל הפופיק, RT זה שטויות. ברגע שיהיה לך רשיון מלא, לברר איך להשתמש בו ומה צריך לעשות לפני שאתה טס למדינה אחרת, זה משהו שתגיע אליו. אתה שואל על המדרגה העשירית - איך טסים בין-לאומי. תתמקד בללמוד לטוס, אח"כ איך טסים ממקום למקום באותה המדינה, ואח"כ מה צריך כשיוצאים מגבולות המדינה.
×
×
 • יצירת חדש...